Kontrola

Naša sloboda spočíva aj vo všedných prejavoch každodenného života. Nátlakovou kontrolou sa však obmedzujú a trestajú aj jej najmenšie prejavy. Bežne sa nám stáva, že sa stratia kľúče od auta, praskne pneumatika na aute, šaty nie sú zavesené na svojom mieste, rozbije sa tanier, niečo zabudneme kúpiť, deti nechcú odísť z vane, cesta domov trvá kvôli zápche dlhšie ako inokedy – kontrolóri považujú každú odchýlku od rutiny a svojich očakávaní, každú chybu alebo nehodu za prejav nelojálnosti ženy. Tieto odchýlky sú pre druhých ľudí bežné a patriace k životu. Pre kontrolóra sú to “chybné kroky” ženy, ktoré sa hromadia a za ktoré je potrebné ženu potrestať. Ženy následne úplne strácajú pocit, že niečo v živote vedia urobiť samé a dobre a že to, čo robia, má alebo by mohlo mať význam.

Mnohé z práv porušovaných pri násilí, sú také dôležité pre každodenný život, že je ťažké predstaviť si bez nich zmysluplnú ľudskú existenciu. Patrí medzi ne právo navštevovať rodinných príslušníkov, chodiť do školy, do práce alebo opustiť dom, keď si to človek želá. Ide pritom o oblasti, ktoré sa bežne neriadia normami alebo pravidlami. Napriek tomu, v mnohých vzťahoch muži denne porušujú tieto práva žien a útlaku, ale neutrpia v dôsledku toho prakticky žiadne sankcie.

Kontrola zahŕňa formy chronického odopierania základných fyzických, psychických potrieb, sociálnych a ďalších potrieb, vykorisťovania a prikazovania. Muži si prostredníctvom nich vynucujú poslušnosť tým, že monopolizujú životne dôležité zdroje, diktujú rozhodnutia, mikroregulujú správanie partnerky, obmedzujú jej možnosti a zbavujú ju podpory potrebnej na nezávislé rozhodovanie. Kontrola je účinná, pretože vytvára podmienky pre rozdiely v osobnej moci, udržiava nerovnosť medzi mužmi a ženami a obmedzuje oblasti, v ktorých by žena mohla konať nezávisle, čím ju zbavuje možnosti odporu alebo úniku.

Kontrola sa môže realizovať prostredníctvom konkrétnych zákazov alebo nátlaku, napr. keď muž ženu núti odísť z práce a ostať doma, odopiera jej prístup k autu, telefónu a pod., alebo ju núti odovzdávať mu svoju výplatu. Zahŕňa široký rozsah obmedzení prejavu, pohybu a sociálnych kontaktov – vzťahy žien s vonkajším svetom sú prísne kontrolované, kontrolu peňazí, prístupu k informáciám a rozhodovaniu, ako aj ďalšie špecifické nariadenia.

Kontrolu neoznačuje to, kto rozhoduje, ale to, kto rozhoduje o tom, kto rozhoduje; kto rozhoduje o tom, čo, či a ako sa plnenie rozhodnutí kontroluje; a dôsledky „chýb“.

Na základe rozsiahlych poznatkov ľudí, ktorí pracujú s páchateľmi násilia, môžeme kontrolu označiť ako súbor zručností, ktorých používanie vyúsťuje do terorizmu voči žene. Výsledkom kombinácie nátlaku a kontroly je stav jednostrannej autority, teda dominancie a ženy ho zažívajú ako uväznenie.

Kam až môže zájsť posadnutosť kontrolou partnerky, ilustruje ďalší prípad, keď muž umiestnil kamery do každej miestnosti v dome – vrátane izieb detí, kúpeľní a remeselníckej dielne jeho manželky, ktoré neustále monitoroval zo svojho telefónu – v aute počas jazdy alebo z práce. Okrem toho vyvíjal nátlak a kontroloval svoju partnerku mnohými ďalšími spôsobmi, ktoré mali charakter teroru, čo nej vyvolávalo chronický strach, stratu vlastného ja a pocit, že nemá žiadne práva. Žena sa bála opustiť dom – jej auto bolo odpočúvané a napojené na videozáznam, alebo používať počítač, ktorý ju presmerovával na jeho webovú stránku. Trpela takou mierou paralýzy, že nebola schopná vykonávať prácu v zamestnaní.

Ako sme uviedli napríklad tu, a tu kontrola mužov má svoje obmedzenia; vynaložená námaha nezaručuje, že dosiahnu výsledky, ktoré očakávajú a nakoniec sa môže celá situácia otočiť v ich neprospech. Príkladom môže byť prípad, keď bol muž závislý od príjmu svojej partnerky, čo však súčasne vnímal ako svoje zneuctenia ako muža. Muž postupne zvyšoval nátlak a kontrolu a snažil sa o mikro-manipuláciu ženinho správania mimo domu aj v dome. Nútil ju zapisovať si do denníka každý detail svojho dňa, všetky stretnutia, ktoré mala a s kým sa stretla. Tieto “opatrenia” však ešte viac izolovali rodinu, zaťažovali a stresovali ženu, až napokon spôsobili, že žena napokon prišla o prácu. Strata jediného príjmu zo strany ženy ohrozila jeho prežitie a materiálnu podporu jeho autority, čo zas viedlo k stupňujúcemu sa nátlaku a kontrole. Kontrolou a terorizovaním partnerky nezískal absolútne nič, okrem pocitu, že má nad ňou moc a kontrolu.

* * *

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

Zdroj:

Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.