Ako reagujú ženy na nátlakovú kontrolu?

Ženy, ktoré čelia násiliu, si nemôžu dovoliť vzdať sa presvedčenia, že nad svojimi životmi majú určitú, hoci relatívnu kontrolu. Keďže nedokážu zosúladiť rozpor medzi potrebou cítiť sa silnými, s realitou, že sú  utláčané, mnohé ženy si zachovávajú pocit integrity tým, že minimalizujú alebo popierajú svoj stav útlaku, odmietajú sa identifikovať ako týrané ženy alebo sa rozhodnú vydržať a vytvárajú si pocit statočnosti, ktorý môže zvyšovať ich izoláciu. Nerealistický pocit kontroly v situácii, keď je im kontrola nad vlastným životom odoberaná, je spoločný pre mnohé ženy.

Reakcie žien na nátlak a kontrolu sa pohybujú od rozhorčenia a zmätku až po hanbu. Kumulatívnym účinkom násilia, hrozieb a kontroly môže byť stav fyzickej paralýzy, podriadenosti a chronického strachu. Miera strachu žien vyplýva z ich vnímania toho, čo by sa na základe minulých skúseností mohlo stať, ako aj z bezprostrednej hrozby zo strany páchateľa. Ak sa napr. ženy boja konfrontovať partnera s jeho klamstvami alebo od neho rovno odísť, je to kvôli jeho kontrole a obavám z dôsledkov, ktoré by ich odpor priniesol. Ak muž ženu šesť mesiacov neškrtil, ale v tejto chvíli ako výstrahu “len” napína svaly na rukách, nejde o „deeskaláciu“, ale o „terorizovanie“, pretože spomienka na to, že ju držal za krk a ona nemohla dýchať, stačí na to, aby si vynútil jej poslušnosť. Keď žena reaguje na bezprostredný akt násilia, je potrebné vnímať jej reakciu v rámci všetkého, čo mu predchádzalo, aj napriek tomu, že zvonka môže vyzerať jej reakcia prehnaná. Predchádzajúce násilie predpovedá násilie v budúcnosti lepšie, ako všetky ostatné rizikové faktory dohromady.

Nálady muža môžu rozhodnúť o tom, či žena bude môcť prespať celú noc, vziať si lieky, ísť ráno do práce alebo kúpiť mlieko pre deti. Jej prežitie si vyžaduje, aby si vyvinula okamžitú citlivosť na tieto nálady. Aby ženy prežili, stávajú sa veľmi senzitívnymi na detaily rituálov zneužívania a násilia a dokážu zachytiť nuansy, ktoré signalizujú stupňujúce sa nebezpečenstvo. Ženy niekedy pred príchodom domov volajú mužom, aby podľa tónu jeho hlasu vedeli predpovedať, čo majú očakávať, keď sa vrátia.

Keď ženy nemajú možnosť vyhnúť sa útokom, kontrole a nátlaku alebo im uniknúť, napríklad preto, že im muž zakázal používať auto alebo telefón, ich strach môže spôsobiť paralýzu ich schopnosti vnímať,  myslieť, vyhodnocovať informácie a riešiť problémy, udržať pozornosť, môže ovplyvniť ich pamäťové schopnosti atď. Strach sa môže u žien taktiež prejaviť v podobe autocenzúry “nebezpečných myšlienok”. Tomuto pocitu sa ženy snažia uniknúť tým, že zo štruktúry každodenného života opúšťajú svoje bezpečnostné zóny.

Úzkosť môže vyvolať aj taká jednoduchá voľba, ako napríklad čo si obliecť, čo pripraviť na večeru alebo či sa porozprávať s členom rodiny alebo priateľkou. Niektoré ženy sa tejto úzkosti bránia tým, že sa uzavrú do seba, v niektorých chvíľach znecitlivejú alebo potláčajú spomienky na útok, čo je disociatívny proces, teda proces, keď sa odpájame od seba, aby sme unikli realite, traumatickým spomienkam a/alebo strachu, čo veľmi komplikuje fungovanie v každodennom živote.

Ženy veľmi často nerozumejú správaniu mužov a hovoria, že by sa boli rady niečoho „vzdali“ alebo urobili pre nich niektoré veci, ktoré ich partneri požadovali, bez toho, aby si to vynucovali násilím.

Muži používajú nátlakovú kontroly tak, aby reagovala na odpor žien voči nej, ktorý muži predpokladajú. Ženy, ktoré zažívajú alebo zažívali násilie, majú neuveriteľnú odvahu vzdorovať násiliu. Niektoré tak robia priamo, iné skryto. S násilím vo svojom živote bojujú veľmi statočne a s nezlomnou vôľou, za čo sa im dostáva veľmi málo uznania.

* * *

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

Zdroj:

Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.