Uväznenie a únik

Uväznenie je termín, ktorým môžeme opísať stav podriadenosti ženy. Nátlaková kontrola je postupné uväzňovanie, ktorého súčasťou je správanie ako vyhrážanie, napádanie, zastrašovanie, ponižovanie a kontrola. Pri nátlakovej kontrole nie skutočným problémom fyzické násilie, ale vzorec psychického, ekonomického a iného násilia, ktoré môže mať charakter rukojemníctva.

Doslovné uväznenie je pri nátlakovej kontrole celkom bežné. Ženy sú zamykané v skriniach, izbách alebo bytoch, nesmú opustiť dom alebo byt; musia celé hodiny sedieť v aute, sú nútené sedieť bez pohybu na stoličke alebo na podlahe; majú zakázané šoférovať alebo chodiť samy von; muži berú ženám topánky, aby im zabránili ísť do práce alebo stretnúť sa s priateľkami. Stretávame sa aj s prípadmi, že muži vykopnú alebo odstránia dvere na izbe, kde sa žena obvykle ukrýva, prípadne vysadia všetky dvere v byte, aby sa nemohla nikde zamknúť a uniknúť mu.

Muži rovnako často bránia v úniku a odhaleniu násilia ženami prostredníctvom súboru pravidiel – napríklad pravidiel upratovania, povinnosti zdvihnúť telefón do tretieho zazvonenia, v podobe prenasledovania, kybernetického prenasledovania prostredníctvom sledovacích kamier, mobilných telefónov a iných prostriedkov. Tieto prostriedky účinne rozširujú dohľad a reguláciu správania žien do každého prostredia, kde by ženy mohli obnoviť svoju identitu a nezávislosť alebo získať podporu, vrátane práce, školy, služieb alebo rodiny. Uväznenie v osobnom živote, ktorý postihuje predovšetkým ženy (a deti), mužom prechádza zväčša bez toho, aby si to okolie všimlo. Ženy sú v týchto vzťahoch “virtuálnymi rukojemníčkami”.

Uväznenie žien v osobnom živote je ťažké rozpoznať aj preto, že mnohé z práv, ktoré porušuje, sú pre nás v každodennom živote také základné a samozrejmé. Väčšina ľudí považuje za normálne, že dospelí ľudia si sami určujú, ako a kedy budú spať, šoférovať, smiať sa, s kým sa budú stretávať alebo že budú slobodne odchádzať a prichádzať podľa vlastného uváženia.

To, že ukončenie násilného vzťahu nemusí znamenať aj ukončenie násilia, sme už spomínali tu.  Napriek tomu okolie ženy častokrát tlačí na ženu, aby okamžite odišla, a keď to neurobí, čudujú sa prečo. Podľa nich stačí odísť a je po násilí.

Aby situáciu žien, pre ktoré je z mnohých dôvodov náročné uniknúť zo vzťahu s násilníkom, priblížila sudcom, ktorí rozhodujú v prípadoch násilia a ktorí boli presvedčení, že pre ženy je jednoduché ukončiť takýto vzťah, urobila jedna prokurátorka nasledovnú vec. Nechala sudcom odobrať peňaženky, kľúče od auta a iné osobné veci. Potom ich požiadala, aby prehodnotili svoje presvedčenie, že ženy by mali „jednoducho odísť“. Bezpečné ukončenie vzťahu je samozrejme omnoho zložitejšie ako to, že ženy nemajú kam odísť a že sú im odobraté zdroje, napriek tomu aspoň z jedného pohľadu ozrejmuje situáciu žien a ich pocit uväznenia.

Predpoklad, že ukončenie vzťahu zníži šancu ženy na zranenie alebo zabitie, vyvracajú mnohé štatistiky – vrátane policajných, ako aj mnohé štúdie. V skutočnosti približne 80 % žien aspoň raz opustí násilníckeho muža predtým, ako vzťah definitívne ukončí. Tieto odchody často znižujú frekvenciu týrania, ale nie pravdepodobnosť, že sa bude opakovať. V skutočnosti sa riziko vážneho alebo smrteľného zranenia s odlúčením zvyšuje. Takmer polovica mužov odsúdených na smrť za vraždu zabila ženy ako odvetu za to, že ich opustili. Veľká časť partnerských útokov sa odohráva počas odlúčenia žien od mužov. Tieto útoky sa nazývajú „separačné útoky“ a bývajú také časté, že u žien, ktoré žijú oddelene, je pravdepodobnosť, že sa stanú obeťou, trikrát vyššia ako u rozvedených žien a 25-krát vyššia ako u vydatých žien.

Rozchod je nebezpečný a ženy hovoria, že nikdy neboli tak vystrašené ako v dňoch, týždňoch alebo mesiacoch po tom, čo sa odsťahovali alebo ukončili násilný vzťah. Rozdiel medzi tým, čo od odlúčenia očakávajú ženy, a tým, čo očakávajú ľudia zvonka, zostáva hlavnou prekážkou účinnej intervencie a porozumenia tomuto problému.

* * *

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

Zdroj:

Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.