Hádka a konflikt alebo násilie a nátlaková kontrola?

Partnerské násilie je zločin, nie konfliktná situácia.

Nátlaková kontrola je o dominancii a podriadenosti, nie o konflikte. Páchatelia napádajú a násilne kontrolujú svoje partnerky, aby potlačili konflikt alebo zabránili tomu, aby sa vôbec objavil, alebo aby potrestali partnerku za domnelé priestupky. Účelom tohto správania je potvrdenie nadradenosti osoby, ktorá násilie iniciovala.

Hádky zahŕňajú navzájom súperiace hlasy, útoky sú činmi umlčiavania. Pri útoku sa dominancia dosahuje prostredníctvom moci, nátlaku a kontroly. Partnerské útoky sa vždy riadia predpokladom, že „vyhrať“ môže len jedna strana. Nátlaková kontrola predpokladá, že nerovnaké rozdelenie práv a zdrojov už existuje a páchateľ si vynucuje, aby žena dodržiavala rodové stereotypy. Konflikt dvoch strán, kde každá strana môže slobodne a rovnocenne prejaviť svoj názor a vôľu, by pre neho mohol priniesť následky, ktoré nechce znášať, takže musí potlačiť nezávislé konanie ženy. Nerovnováha moci dáva mužom (ale len zriedkavo ženám) možnosť využívať nátlakovú kontrolu na uväznenie a podriadenie partnerky. Nátlaková kontrola sa od bežných konfliktov líši tým, do akej miery prejav moci určuje výsledky týchto stretov tak, aby dôsledne uprednostňovali mužské privilégiá.

Napadnutie sa uplatňuje najmä v týchto dvoch v dvoch kontextoch:

  • s cieľom ublížiť alebo si podriadiť partnerku, ktorá je formálne nezávislá a rovnocenná – čo je najbežnejšia situácia v liberálnych demokratických spoločnostiach
  • s cieľom posilniť kultúrne zvyky, ktoré diktujú podriadenosť žien voči mužom.

Práve nerovnosť medzi mužmi a ženami umožňuje mužom privilegovaný prístup k materiálnym a sociálnym zdrojom potrebným na získanie výhody v mocenských bojoch. To dáva mužom výhodu moci a znevýhodňuje ženy, nie nedostatok ich obratnosti pri vyjednávaní. K vyjednávaniu obvykle ani nepríde. Ak sa snažíme posúdiť prítomnosť akékoľvek násilia – vrátane donucovacej kontroly, je našou úlohou určiť, či je vzorec partnerovho správania, o ktorom žena hovorí, súčasťou väčšieho režimu jeho dominancie.

Konflikt a nátlaková kontrola sú dva pojmy, ktoré sa nemôžu zamieňať, pretože majú zásadne odlišný charakter. Zatiaľ čo konflikt je prirodzenou súčasťou ľudských vzťahov, nátlaková kontrola je formou zneužívania moci a predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť a pohodu jednotlivca. Je dôležité, aby sme boli schopní rozlíšiť tieto dva pojmy a primerane na ne reagovať.

Konflikt je:

  • nesúlad medzi dvoma alebo viacerými stranami, ktorý sa prejavuje rozdielnymi názormi, záujmami alebo potrebami,
  • zvyčajne otvorený a zameraný na riešenie problému, pričom obidve strany majú rovnakú príležitosť vyjadriť svoj názor a hľadať kompromis,
  • cieľom konfliktu je nájsť spoločné riešenie, ktoré uspokojí potreby všetkých zúčastnených strán.

Nátlaková kontrola je:

  • systematické a zámerné správanie jednej osoby voči druhej, ktoré má za cieľ ovládať, kontrolovať a manipulovať s ňou,
  • skrytý a manipulatívny proces, ktorý často zostáva neviditeľný pre okolie,
  • cieľom nátlakovej kontroly je podrobiť si druhú osobu, ovládať jej správanie a rozhodnutia a udržať si nad ňou moc.

Prečo je dôležité rozlišovať medzi konfliktom a nátlakovou kontrolou?

Rozpoznanie nátlakovej kontroly je kľúčové pre to, aby ste mohli vyhľadať pomoc a začať sa oslobodzovať od násilníka. Vyjednávania v prípade konfliktu a riešenie nátlakovej kontroly vyžadujú úplne odlišné prístupy. Konflikty je možné riešiť v rámci párovej terapie alebo mediácie. Riešenie násilia a nátlakovej kontroly vyžaduje špecifický prístup, stranné poradenstvo a podporu zamerané na najlepší záujem ženy, ktoré je najdostupnejšie a najviac prispôsobené potrebám žien v ženských organizáciách, ktoré sa zameriavajú na podporu a pomoc ženám zažívajúcim všetky formy násilia.

* * *

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.