Dominancia je nadvláda. Je to sociálny vzťah, ktorý jednej strane poskytuje privilegovaný prístup k zdrojom, odmenám a príležitostiam nezávisle od vôle druhého jednotlivca. V tomto kontexte je násilie taktické správanie, ktorého cieľom je vyvolať strach a podriadenie sa. Vo väčšine prípadov ide o pocit vlastníctva, o ktorom sa mnohí muži stále domnievajú, že je právom partnera/manžela/otca podriadiť si identitu a život svojej ženy a detí. Mnohí muži sa viac či menej hmlisto pohrávajú s predstavou, že jeho žena je jeho majetok. Ak niekto zasiahne, pretože sú voči nej násilní, sú schopní sa rozhorčene pýtať „Nesmiem si so svojou ženou robiť, čo chcem?“
Nadvláda mužov sa týka toho, čím ženy sú a čo majú, nielen toho, čím sú muži alebo čo chcú. Mužská dominancia je niečo, čo muži robia kvôli tomu, čo robia ženy a čoho sú schopné, keď na ich nadvládu reagujú.
Zložky mužskej dominancie sú:
- inštitucionálne obmedzenia príležitostí a správania žien, patriarchálne pravidlá alebo diskriminácia na základe pohlavia;
- „sexizmus“, kultúrna ideológia, ktorá racionalizuje tieto obmedzenia tým, že ich stotožňuje so ženskou „prirodzenosťou“;
- manželstvo a rodina ako kľúčové miesta formovania rodových stereotypov a privlastňovania si osobných prémií za nerovnosť medzi mužmi a ženami;
- vykorisťovanie a nátlak, bezprostredné prostriedky, ktorými inštitúcie a/alebo jednotlivci realizujú mužskú moc nad ženami na týchto miestach.
Zatiaľ čo väčšina mužov sa prispôsobí rovnosti žien a nenárokuje si svoje fiktívne privilégiá, iná časť mužov má pocit, že právo na suverenitu, nezávislosť a možnosti voľby žien ohrozuje ich domnelé právo dominovať nad ženami a naďalej trvajú na podriadenosti svojich partneriek v súkromných životoch. Výskyt nátlakovej kontroly teda súvisí s rozhodnutím časti mužov brániť svoje “tradičné” výsady pred vnímanými hrozbami, ktoré predstavuje rastúca ekonomická nezávislosť a politická/právna rovnosť žien. Pri nátlakovej kontrole sú ženy napádané mužmi, zvyčajne ich manželmi, partnermi alebo bývalými partnermi.
Funkciou násilia je ukázať dominanciu, potlačiť konflikt a presadiť vzťah dominantný – podriadený. Ako sme už uviedli tu, nátlaková kontrola nie je o „konflikte“, ale o dominancii prostredníctvom potlačenia konfliktu. Pretože konflikt je stret dvoch rovnocenných strán, v rámci ktorého má každá strana rovnakú príležitosť vyjednávať a presadzovať svoje práva a vôľu.
Byť mužom ešte stále v našej spoločnosti znamená, že muž má ovládať a kontrolovať, pričom potreba zachovať si tento pocit kontroly znamená dominanciu nad ženami. Niektorí muži sa dožadujú neustálych dôkazov, že mužskosť v podobe kontroly a dominancie funguje, aj keď väčšinu tých istých výhod by mohli dosiahnuť v prostredí dôvery a bezpečia, ktoré by zdieľali so ženou. Odstraňovanie zdrojov nerovnosti medzi mužmi a ženami a ich ochrana pred násilím ohrozuje samotný základ mužských privilégií. Požiadavka, aby páchatelia niesli plnú zodpovednosť za násilie a nátlakovú kontrolu a to napríklad aj v sporoch o starostlivosť o deti, často obvykle prináša spätnú reakciu a zvyšuje odpor zo strany skupín „práv otcov“ alebo „práv mužov“.
Keď sa materiálna a politická základňa patriarchátu znížila a odhalila sa nelogickosť a ilúzia privilégií založených výlučne na pohlaví, zachovanie moci si zo strany mužov vyžadovalo stále premyslenejšie a účinnejšie taktické zásahy do života žien. Keby suverenita žien neohrozovala mužskú nadvládu, netrvalo by to celé stáročia, kým si ženy vydobyli svoje práva.
V mnohých vzťahoch tak naďalej ostáva nevyriešená otázka, ako upraviť rodinné roly žien a mužov tak, aby sa prispôsobili novému spoločenskému postaveniu žien a ich rovnosti.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.