Špecializované poradenstvo – ako to funguje?

V prípade, že žena zažíva násilie zo strany partnera, ex-partnera či inej osoby, môže sa obrátiť na organizáciu, ktorá poskytuje podporné služby pre ženy zažívajúce násilie či ženy ohrozené násilím. Jednou z takýchto organizácií je aj naše poradenské centrum ALEJ, v ktorom podobne ako v iných poradenských centrách rešpektujúcich minimálne štandardy poskytovania podporných služieb pre ženy, poskytujeme ženám špecializované poradenstvo v oblasti násilia. Táto odborná podpora a pomoc zahŕňa napríklad identifikáciu násilia, manažment rizík, vytváranie plánu bezpečia a iné činnosti. Čo presne však tieto pojmy označujú a ako to vyzerá v praxi? Čo sa bude diať, keď sa žena dovolá na našu linku? Jednou z častých reakcií zo strany žien pri prvom kontakte je práve otázka “ako to funguje?”

Poradenské centrum ALEJ je pre väčšinu žien najjednoduchšie osloviť prvýkrát telefonicky prostredníctvom našej linky, alebo emailom. Špecializované poradenstvo sa realizuje formou rozhovoru – telefonického, osobného alebo online, podľa preferencií a možností žien. V úvode je žena z našej strany informovaná o tom, že všetko, čo si povieme je dôverné a anonymné. Z dôvodu nárastu prípadov kyberstalkingu tiež overujeme, či sú spoločná konverzácia a daný komunikačný kanál bezpečné, napríklad či žena nie je odpočúvaná a podobne, a v prípade, že má pochybnosti, podnikneme potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnej komunikácie.

Základným východiskom poskytovania špecializovaného poradenstva je zameranie sa na individuálne potreby žien. Hoci každá žena hľadá pre seba bezpečie a život bez násilia, každý príbeh je individuálny a jedinečný, a preto sú i potreby žien v danom čase rozdielne. Keď sa ženy odhodlajú kontaktovať nás, zvyčajne už vyskúšali viaceré stratégie, ako riešiť svoju situáciu, či už súkromné alebo verejné. Je pravdepodobné, že podnikli rôzne kroky, viac či menej viditeľné navonok, s cieľom prevencie, kontroly či eliminácie násilia a zaistenia bezpečia pre seba a svoje deti. V rámci poradenstva považujeme za dôležité pochopiť celý kontext toho, čo má žena za sebou, kde sa nachádza, čo prežíva a čo potrebuje. Tempo tohto procesu však určuje žena samotná. V praxi to znamená, že keď sa k nám ženy dovolajú, ony samotné rozhodujú o tom, čo nám povedia a akú časť príbehu s nami v danom bode zdieľajú. Ženy nijakým spôsobom netlačíme, aby hovorili o tom, o čom nechcú alebo aby urobili kroky, na ktoré nie sú pripravené. Mnohé ženy o svojej situácii predtým s nikým nehovorili. Preto je veľmi dôležité, aby našli podporu a pochopenie, ak sa odvážia tak urobiť,

Pri poskytovaní špecializovaného poradenstva vychádzame z predpokladu, že pokiaľ majú ženy s nami komunikovať o tom, čo sa im deje a čo by potrebovali, je potrebné, aby sa s nami cítili bezpečne. K hlavným princípom našej práce, prostredníctvom ktorých budujeme krok po kroku bezpečný vzťah, patria najmä rešpektujúci a neposudzujúci prístup, prejavovanie dôvery, posilňovanie žien a postavenie sa na stranu žien, tzv. strániace poradenstvo. Týmto spôsobom vytvárame protiváhu toho, čo ženy zažívajú zo strany násilnej osoby, prípadne od svojho okolia či rôznych inštitúcií. Ženy majú totiž často opakovanú skúsenosť, že keď svoj príbeh zdieľali, narazili na bagatelizovanie, nedôveru, spochybňovanie či výsmech, a to ich odradilo, ba častokrát na roky zastavilo v tom, aby riešili svoju situáciu.

Od začiatku spoločnej komunikácie teda vytvärame priestor, v ktorom s nami môžu ženy zdieľať to, čo samé považujú za podstatné. Ženy aktívne počúvame a na základe ich príbehu, a s ich výslovným súhlasom, sa bližšie dopytujeme na ich situáciu. Otázky, ktoré kladieme, majú v prvom rade za cieľ identifikovať, či to, čo konkrétna žena zažíva, je násilie a vyhodnotiť riziko nebezpečenstva, v ktorom sa žena a jej deti nachádzajú. Pýtame sa teda na rôzne formy násilia. Patria sem najmä psychické násilie, fyzické, ekonomické, sexuálne, ale napríklad aj stalking – nebezpečné prenasledovanie či kyberstalking – nebezpečné prenasledovanie prostredníctvom digitálnych technológií. Priebežne tiež vyhodnocujeme rizikové faktory, ktoré nám pomáhajú predpokladať, či sa bude násilie opakovať a či môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu života alebo zdravia. Skúmame napríklad to, či sa situácia stupňuje, či má žena obavy a strach, z čoho presne, zameriavame sa na násilnú osobu, jej históriu, taktiky a spôsoby, ktoré používa, prostriedky, ktoré sú mu dostupné a tiež na kontext vzťahu. V neposlednom rade vytvárame spoločne so ženou plán bezpečia, čiže akúsi mapu toho, čo je možné urobiť preto, aby ona a jej deti boli opäť v bezpečí.

Cesta, na ktorú sa so ženou spoločne vydáme, sa však vždy odvíja podľa potrieb konkrétnych žien a ich situácie. Sú ženy, ktoré volajú preto, aby sa niekomu prvý raz anonymne zdôverili a to je všetko, čo nateraz potrebujú. Sú ženy, ktoré sú si napríklad nie isté v tom, či to, čo zažívajú, je v poriadku alebo či je to násilie, preto sa v prvom rade zameriavame na proces identifikácie násilia. Iné ženy zas môžu byť v situácii, kedy presne vedia, že to čo sa im deje, je násilie, no potrebujú konkrétnu pomoc, ako násilný vzťah bezpečne ukončiť. Ďalšie zažívajú postseparačné násilie, teda násilie po ukončení vzťahu, a oslovia nás preto, lebo potrebujú podniknúť právne kroky, a tak sa chrániť. Niekedy nás zas kontaktujú ženy, ktoré potrebujú počuť, že psychické, fyzické aj sociálne ťažkosti, ktoré zažívajú, sú dopadom prežitého násilia a je možné s nimi pracovať a dosiahnuť úľavu. Práve v nadväznosti na daný kontext hľadáme potom spolu so ženou, aké konkrétne kroky možno podniknúť a aké konkrétne služby z našej strany môžu byť pre ňu ďalej nápomocné – či už právna pomoc, psychologické služby a podporné terapie alebo skupiny zamerané na posilnenie a zmiernenie dopadov násilia a iné.

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.