Návšteva, dovolenka a komunikácia s druhým rodičom

Sú situácie, pri ktorých ženy často zvažujú, čo musia a nemusia oznamovať otcovi svojho dieťaťa. V tomto blogu vám priblížime niektoré z týchto situácií, s ktorými ste sa pravdepodobne stretli aj vy. Dúfame, že informácie, ktoré nájdete v tomto blogu budú pre vás užitočné buď v súčasnosti, alebo v budúcnosti. Uvedené situácie sme konzultovali s odborníkom v právnej oblasti.

Odcestovanie v rámci Slovenska: Chcete ísť s deťmi na návštevu vašich rodičov na opačný koniec Slovenska (aj na dva týždne)? Môžete ísť bez súhlasu otca, stačí mu to oznámiť. Môžete ísť na návštevu aj v čase, kedy by deti mali byť napríklad u otca, a navrhnúť mu iný termín.

Dovolenka v zahraničí: Ak plánujete ísť na dovolenku mimo SR, mali by ste otcovi dieťaťa oznámiť, že idete na dovolenku v danom termíne, a že sa budete nachádzať napríklad v Chorvátsku v okolí mesta XY. Nemusíte však oznamovať, v akom hoteli budete ubytovaní, a na tento účel nevyžaduje súhlas otca. Ak v tomto čase vychádzajú styky dieťaťa s otcom, pokúste sa s ním dohodnúť. Ak sa vám nepodarí dohodnúť, oznámte mu, že idete na dovolenku do zahraničia, a nech si on stanoví náhradné termíny, kedy si chce po návrate z dovolenky nahradiť styk s dieťaťom.

V prípade, že máte zatiaľ len podané neodkladné opatrenie, ale nemáte ešte súdne rozhodnutie, ktoré by upravovalo styk počas sviatkov, prázdnin atď., a neviete sa dohodnúť ohľadom letnej dovolenky, môžete požiadať o ďalšie neodkladné opatrenie, aby súd rozhodol (ideálne však vo väčšom časovom predstihu, napríklad v apríli).

Komunikácia s otcom: Nemusíte reagovať na každý telefonát či inú formu komunikácie. Otec dieťaťa si môže, rovnako ako vy, zistiť zdravotný stav dieťaťa od pediatra, môže sa informovať v škole o jeho prospechu alebo o čomkoľvek, čo ho bude zaujímať. Vy nemusíte byť sprostredkovateľkou a ani asistentkou otca pri získavaní týchto informácií, ktoré sú rovnako dostupné obom rodičom. Odporúčame v tejto veci – aj na základe skúseností veľkého množstva žien, nastaviť jasné hranice od začiatku, pretože inak môže otec vnímať ako samozrejmosť, že sa stanete jeho sprostredkovateľkou informácií a môže sa pokúšať vás prostredníctvom toho začať šikanovať, napríklad prostredníctvom UPSVaR. Otec dieťaťa sa tiež môže pokúsiť požadovaním týchto informácií od vás vytvoriť umelý most k vám, aby s vás prinútil ku kontaktu a ku komunikácii. Otec si dokáže sám zistiť informácie zo škôlky, zo školy, z krúžkov, od lekárky a pod. amal by tak aj jednať, aby ukázal záujem o dieťa a jeho život a prosperovanie.

V rozhodnutiach sa občas uvádza povinnosť umožniť telefonický kontakt s dieťaťom. Avšak v prípade, ak je dieťa u vás a otec vám píše množstvo SMS správ a žiada rôzne informácie, môžete ho zablokovať, nemusíte mu dvíhať telefón ani odpovedať na každú správu. Súd môže určiť, že máte povinnosť raz za mesiac informovať otca o niektorých záležitostiach, pričom presne stanoví, o čom konkrétne ho máte informovať (napríklad o zdravotnom stave dieťaťa). Tieto informácie bývajú súčasťou súdneho rozhodnutia.

Odsťahovanie sa s deťmi: Samotné odsťahovanie sa mimo mesta, kde ste spolu žili, môže byť komplikované v závislosti od veku dieťaťa. Ak vaše dieťa ešte navštevuje škôlku, podľa právneho názoru nemusíte mať súhlas otca, a teda sa môžete presťahovať. Za prípravu na budúce povolanie sa považuje až predškolský vek (posledný ročník škôlky). Ak dieťa tento ročník neabsolvuje, súhlas otca nebude potrebný. Ak však plánujete prihlásiť dieťa do škôlky v Košiciach a otec dieťaťa žije v Bratislave, súd o tom zvyčajne nerozhoduje. V praxi si však riaditelia škôlok často vyžadujú súhlas oboch rodičov, aby predišli rôznym problémom. Ak sú deti už väčšie a chodia do školy, budete potrebovať súhlas otca, ak chcete dieťa prihlásiť do školy niekde inde.

Otec sabotuje návštevu psychológa, psychiatra, iného odborníka: Ak jeden z rodičov nesúhlasí s návštevou psychológa či iného odborníka, môžete vyhľadať odborníka, ktorý vykoná vyšetrenie aj bez súhlasu druhého rodiča. Ak sa vám to nepodarí, môžete podať neodkladné opatrenie, ktorým nahradíte súhlas (napríklad v prípade, že otec obmedzuje alebo zakazuje odbornú zdravotnú starostlivosť). Následne prebehne súdne pojednávanie, kde sa rozhodne vo veci samotnej – teda v otázke súhlasu rodiča s vyšetrením. Ak sa otec dieťaťa nevyjadrí, považuje sa to za súhlas. Rodič by mal byť aspoň informovaný o tom, že jeho dieťa pôjde napríklad na psychologické vyšetrenie.

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.