Kontrolujúci muži si svoju morálnu nadradenosť upevňujú tým, že ponižujú a upierajú sebaúctu svojim partnerkám. Sebaúcta je pre nás nesmierne dôležitá. Bez nej môžeme mať pocit, že nič nestojí za to, aby sme to urobili alebo že ak aj po niečom túžime, chýba nám vôľa usilovať sa o to. Činnosti sa stávajú prázdnymi a márnymi a my upadáme do apatie. Niektoré ženy tento stav opisujú tak, že sa cítia ako “vnútorne mŕtve”.
Ponižovanie žien sa môže prejavovať mnohými spôsobmi, napríklad tým, že im partneri nadávajú, nadávajú na ne pred druhými, preklínajú ich, vyťahujú veci z minulosti, aby im ublížili alebo že im rozkazujú.
Izolácia zvyšuje účinky ponižovania, a tak násilníci používajú ponižovanie aj ako taktiku izolácie, keď zahanbujú svoje partnerky na verejnosti alebo medzi priateľmi, rodinou či kolegami v práci. V jednom prípade muž, keď mu prišli účty za darčeky, ktoré on nakúpil (!), volal firemným klientom ženy a hovoril im, že je „štetka“ a „zlodejka“. Iný muž prišiel nečakane na prednášku ženy do školy a prednášajúcemu nadával takým vulgárnym spôsobom, že musela odísť z prednášky.
V jednom prípade, keď muž nemal ponožky opraté podľa svojich “štandardov” alebo keď podľa neho žena urobila niečo zlé, presťahoval sa do svojej „vojnovej miestnosti“ v suteréne. Počas pobytu tam mu jedlo museli nosiť deti a jeho žena sa ho nemala pokúšať kontaktovať, kým svoj “zločin” – nech už to bolo čokoľvek, neodstráni.
Urážky a ponižovanie sú pri nátlakovej kontrole účinné preto, lebo zohrávajú úlohu doplnkových foriem násilia, psychického týrania, deprivácie, zastrašovania a kontroly, ktoré vyradili schopnosť ženy reagovať a ktoré sa zameriavajú na oblasti ženskej identity.
Zahanbovanie
Pri zahanbovaní páchatelia nátlakovej kontroly ukazujú podriadenosť ženy prostredníctvom označovania alebo vynucovania správania alebo rituálu, ktorý je pre ňu buď vnútorne ponižujúci, alebo je v rozpore s jej prirodzenosťou, morálkou alebo najlepším úsudkom.
Zahanbovanie zahŕňa aj rituálne úkony spojené so základnými telesnými funkciami ako je jedenie, sprchovanie, obliekanie alebo spanie. Niektoré ženy sú nútené nosiť svoje „zlé“ oblečenie celé dni bez výmeny, jesť bez príborov, sprchovať sa len studenej vode alebo sú nútené používať kúpeľňu s otvorenými dverami, odstránenými zámkami alebo s časovačom, ktorý im ukazuje určený čas, koľko tam môžu byť.
V extrémnych prípadoch nútia násilnícki muži ženy mať tetovania, uhryznutia, popáleniny a podobné znaky vlastníctva, ktoré sú viditeľné pre ostatných. Takéto označenie – stigma, znamená, že muž má na tejto žene osobný záujem, ktorý bude brániť. Znamená však aj to, že je zraniteľná voči vykorisťovaniu alebo násiliu zo strany iných. Nútenie žien k análnemu sexu proti ich vôli je bežnou formou zahanbovania, ktorú muži používajú. Keď žena urobila veci, za ktoré sa hanbí, je ešte zraniteľnejšia voči ponižujúcim urážkam a hrozbám.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.