Rozdelenie nátlakovej kontroly do kategórií: fyzické násilie, sexuálny nátlak, zastrašovanie, izolácia a kontrola poukazuje na skutočnosť, že dominancia mužov v osobnom živote je organizovaná tak, aby sa prispôsobovala rôznym situáciám. Ako sme uviedli napríklad tu, taktiky nátlaku a kontroly sa vyvíjajú prostredníctvom pokusov a omylov, aby obsiahli jedinečnosť konkrétnej ženy.
Ako píšme tu, nátlaková kontrola môže v reálnom živote žien vyzerať tak, že muži doslova prenasledujú ženu z miestnosti do miestnosti alebo ju striedavo umiestňuje na miesto, ktoré nemôže opustiť, ako je napríklad stolička v kuchyni, gauč pred televízorom alebo ich posteľ, do ktorej sa on v neočakávaných intervaloch vracia na „kontrolu“. Ženy musia zdvihnúť telefón do tretieho zazvonenia, zaznamenávať každý utratený cent, vysávať presne podľa inštrukcií muža, obliekať sa, chodiť, hovoriť, alebo variť určenými špecifickými spôsobmi a inými nie, pričom im vždy nad hlavou visí, že partner uskutoční svoje hrozby. Všetky tieto a mnohé ďalšie príkazy majú spoločný nátlakový charakter s cieľom obmedziť ženu v jej nezávislosti a jedinečnosti.
V niektorých domácnostiach manželia alebo partneri vytvárajú „Zoznamy“ a „Domáce pravidlá“ – podrobný katalóg návodov, ako má žena fungovať, starať sa o domácnosť, o deti, upratovať. Ženy majú tiež prikázané „nehádať sa (o ničom)“, nesťažovať sa, neplakať, nevzlykať, nefňukať, trucovať, prejavovať nespokojnosť, zvyšovať hlas, byť „povýšenecká“, žiadať o čokoľvek alebo „odvádzať pozornosť odo mňa inými vecami“. Majú zakázané používať určité slová alebo musia predkladať na schválenie týždenné jedálne lístky.
Aj u nás v ALEJi sme už videli rôzne zoznamy pravidiel a ich prepracované systémy bodového hodnotenia, ktoré dali muži ženám, ktoré nám ich potom ukázali. Keď si taký zoznam a pravidlá čítate, prvé, čo vám udrie do očí, je ich direktívnosť a neskutočnú malichernosť – často idú do úplne absurdných detailov. Takéto “Domáce pravidlá” môžu vyzerať napríklad nasledovne: „záves v sprche musí byť vždy zatiahnutý“, „na WC musí byť vždy vôňa citrusov a mäty“, “po príchode domov budem mať na stole večeru do 10 minút”, atď. Nátlaková kontrola sa oprávnene prirovnáva k brainwashingu – vymývaniu mozgov.
Muži kontrolujú prístup žien k informáciám – napríklad im cenzurujú poštu a telefonáty, fyzicky ich vyčerpávajú – napríklad tým, že ich v noci budia a obmedzujú ich pohyb – od príkazov až po ich násilné spútanie. Ženy nám hovoria o mnohých nedôstojnostiach, ktoré zažívajú.
V odbornej literatúre sa nátlaková kontrola a jej taktiky ako napr. izolácia, spájajú s „mučením“ – partnerským terorizmom. Prostredníctvom nich partneri obmedzujú právo ženy rozhodovať, pričom v mnohých vzťahoch nemôžu ženy urobiť žiadne nezávislé rozhodnutia.
V našej poradni nám mnoho žien hovorí o tom, že akonáhle idú niečo vybaviť, stretnúť sa s niekým, idú na návštevu do nemocnice postarať sa o mamu, dokonca aj na terapiu, muž im vypisuje sms, vyvoláva a vyhráža sa, že ak okamžite nepríde domov, “bude zle”. Ak sa on má krátky čas postarať o dieťa, je to za cenu nátlaku v podobe emočného vydierania ženy, že je zlá a sebecká matka, ktorá sa stará len o seba a zanedbáva dieťa. Akoby dieťa nebolo aj jeho a nebolo jeho povinnosťou sa o neho postarať.
Viete si predstaviť ešte nejaké iné prostredie okrem väzenia, psychiatrickej liečebne alebo zajateckého tábora, kde by iná dospelá osoba kontrolovala vaše bežné každodenné činnosti, ako je obliekanie, umývanie alebo toaleta?
KONTROLA PRÍSTUPU K PENIAZOM
Vo viac ako polovici všetkých násilných a zneužívajúcich vzťahov páchatelia pripravujú ženy o peniaze a iné dôležité zdroje. Muži kontrolujú prístup žien k peniazom, berú im peniaze, na ktoré majú oprávnený nárok, a znemožňujú im prístup k nim alebo si privlastňujú ich osobný majetok. Čísla však môžu byť omnoho vyššie. Napríklad v anglickej vzorke žien uviedlo až 79,1 % z nich, že partneri obmedzovali ich prístup k peniazom.
V reálnom živote to vyzerá tak, že ženy sú povinné poskytovať podrobné záznamy a/alebo účty a vyúčtovávať mužom všetky výdavky. S tým sú zároveň spojené denné alebo týždenné výsluchy zamerané na výdavky ženy. Muži ženy kontrolujú aj tak, že trvajú na tom, že ich budú vždy sprevádzať pri nákupoch a že všetky výdavky musia byť nimi vopred schválené, vrátane nákupu oblečenia pre deti.
„Krádeže“ peňazí v domácnosti zo zásuviek šatníka, kabeliek, aktoviek, peňaženiek a účtov žien sú významným materiálnym podnetom na nátlakovú kontrolu a ročne pripravia ženy o milióny v hotovosti a o iný majetok. Peniaze im muži berú priamo alebo nepriamo, prostredníctvom hrozieb. Nútia ženy, aby investovali do ich projektov, aby predali svoj vlastný majetok a peniaze im odovzdali alebo vložili do spoločného majetku, aby použili svoje zárobky na všetky výdavky domácnosti, nútia ženy pracovať v ich firmách bez nároku na odmenu, falšujú podpisy žien pri finančných transakciách.
Odňatie peňazí sa používa aj ako trest. Kontrolóri často získavajú partnerkine peniaze tým, že im obmedzujú prístup k iným zdrojom. Keď ženy odmietnu odovzdať svoje peniaze, muž im napríklad zakáže používať auto, ktorým vozia deti do školy a chodia s ním do práce a na nákupy. Ako napríklad v prípade, keď žena požičala svoju vianočnú prémiu členovi svojej rodiny namiesto toho, aby ju odovzdala mužovi. Za trest jej poškodil káble v aute, aby s ním nemohla odísť.
Muži zakazujú ženám otvoriť si vlastné účty, nútia ich ukladať alebo posielať svoju mzdu na účty mužov, ku ktorým majú prístup len oni, zakazujú im používať svoje platobné karty alebo sú nútené odovzdať ich mužovi. Krádež peňazí žien, ktorá je veľmi často súčasťou nátlakovej kontroly, napriek tomu ju nikto neberie vážne ako trestný čin – ani polícia, ani súdy.
Bez ohľadu na to, kto koľko zarába, je rozdelenie peňazí v rámci vzťahov, v ktorých dochádza k nátlakovej kontrole, výrazne vychýlené v prospech muža, čo je stav, ktorý milióny žien v prípade rozvodu alebo sporov o opatrovníctvo veľmi znevýhodňuje. Ženy odchádzajú z týchto vzťahov s nevyužitými a sabotovanými pracovnými ponukami a príležitosťami, ktoré im boli odopreté, nevyužitými diplomami zo škôl, nezaplatenými účtami, spreneverenými dedičstvami, vyčerpanými úsporami a s množstvo práce, ktorú urobili a ktorá zostala bez odmeny.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
- Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.
- Anne Rees, Roxanne Agnew-Davies, Michael Barkham. 2006. “Outcomes for Women Escaping Domestic Violence at Refuge,” Paper presented at Society for Psychotherapy Research Annual Conference (Edinburgh, June 2006)