Keby ženy nemali moc, zdroje, relatívnu rovnosť a tvorivé schopnosti,
muži by sa tak usilovne nesnažili zmocniť sa ich a presmerovať ich vo svoj osobný prospech.
Základnou myšlienkou demokratických a trhových spoločností je existencia slobodných a nezávislých jednotlivcov, ktorí sú schopní racionálne vyberať a presadzovať svoje záujmy a konať bez nátlaku. Ako sme spomínali tu, život žien už nie je bezvýhradne viazaný na domácnosť a rodinu a ani na nevyhnutnosť mať deti. Sloboda žien spočíva v práve na sebaúctu, nezávislosť pri vlastnom rozvoji a sebaurčení, vyjadrení a realizácie svojho intelektu, záujmov, vkusu a osobnosti, ako aj práva starať sa o seba a vyjadrovať sa. Takto by mali vyzerať životy žien vo svete, aký chcú. Nátlaková kontrola tento proces zastavuje už v zárodku. Zablokovaním slobody žien – ich možnosti slobodne sa rozhodnúť vykonávať určité činnosti, sa brzdí a znehodnocuje obrovská zásoba ich životnej energie, ktorá by inak prispela k spoločenskému pokroku.
Táto ťažko získaná rovnosť žien predstavuje výzvu pre tradičné mužské privilégiá. Existuje časť mužov, ktorí si chcú vo vzťahoch so ženami udržať nelegitímnu autoritu, ktorá sa opiera o ich vlastné záujmy, formuje a prejavuje sa ako mužská nadvláda v osobnom živote žien spôsobom, ktorý ich zbavuje práv a slobôd, ktoré by mali byť neodňateľné. A pretože najjednoduchšie môžu muži ovládať životy žien, ak ich pripútajú k domácnosti a ich stereotypným rolám, snažia sa obmedziť ich nezávislosť a slobodu tak vo verejnom, ako aj v súkromnom živote. Cieľom je obmedziť zdroje žien, ktoré im umožňujú žiť mimo týchto nimi stanovených mantinelov. Táto skupina mužov je presvedčená, že je potrebné ženám zabrániť, aby svoje schopnosti , čas a energiu slobodne využívali na svoj sebarozvoj a trvajú na tom, aby sa všetko svoje úsilie presmerovali na posilnenie postavenia jednotlivých mužov. Nátlaková kontrola sa vyznačuje prerozdelením zdrojov vo vzťahu tak, že všetky pripadnú násilníkovi na to, čo chce pre seba a čo považuje za dôležité, a žiadna nepripadá partnerke. V dôsledku toho sa žena cíti bezcenná.
Nezávislosť žien je už aj bez nátlakovej kontroly ohrozená rodovými stereotypmi, ktoré riadia väčšinu ich bežných činností v rodinách, vrátane sexu. Nátlaková kontrola tak pridáva k už aj tak deformovanému prideľovaniu sociálnych rolí ďalšiu disciplinárnu zložku. Očakávame, že vo vlastnej domácnosti, ktorej súčasťou sú bežné činnosti ako nakupovanie, varenie, upratovanie a pod., že ľudia riadia sami seba a je pre nás ťažké predstaviť si, že niekto môže vyvinúť tak veľa úsilia na to, aby druhú osobu pri týchto rutinných činnostiach obmedzoval a presadzoval svoj vlastný rigidný poriadok a pravidlá. Pre množstvo žien je to však denno-denná realita. Ich čas, jedlo, upratovanie, hygiena, spánok, pohyb, reč, obliekanie, kontakt s ľuďmi mimo domácnosti, sex a všetko ostatné sa riadia „pravidlami“, ktoré sú vynucované.
Zhrnuté, cieľom nátlakovej kontroly je privlastniť si osobný život žien, oddialiť ich vymanenie sa zo života pevne previazaného s domácnosťou a druhotriedneho spoločenského postavenia tým, že udržiava privilégiá patriarchátu na úrovni domácnosti a vzťahov, zbavuje jednotlivé ženy ich práv a zdrojov a využíva ich schopnosti na osobný prospech.
Nátlaková kontrola sa týka toho, kto má v prvom rade moc a spôsobu, akým sa moc uplatňuje alebo zneužíva.
Pre ľudí zvonka je ťažké pochopiť, ako môžu muži disponovať takým neprimeraným podielom zdrojov a moci a zároveň sa napriek tomu cítiť tak ohrození mocou žien, že si ju potrebujú uzurpovať prostredníctvom kontroly. Keby ženy nemali moc, zdroje, relatívnu rovnosť a tvorivé schopnosti, muži by sa tak usilovne nesnažili zmocniť sa ich a presmerovať ich vo svoj osobný prospech.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.