Idem sa rozvádzať a čo teraz?

(1.časť)

V otázke samotného rozvodu sa buď dohodnete alebo sa nedohodnete. Jeden z vás napíše návrh na rozvod, priložíte všetky potrebné prílohy (viď nižšie), zaplatíte kolok a podáte návrh na rozvod. Poplatok za podanie návrhu na rozvod je od 1.4.2024 100 €. Môžete však vyplniť tlačivo, na základe ktorého súd posúdi a rozhodne, či vás neoslobodí od platenia tohto poplatku. Poplatok platí ten z manželov, ktorý podáva návrh.

Návrh na rozvod odošlete do podateľne príslušného súdu a následne čakáte na vytýčenie termínu pojednávania. Takto to prebieha v ideálnom prípade. Ak to však už  teraz u vás vyzerá tak, že to nebude také jednoduché, môžete sa stretnúť s rôznymi ďalšími krokmi zo strany rôznych inštitúcií.  Sú to napríklad rôzne výchovné opatrenia, znalecké dokazovanie, psychologické poradenstvo, šetrenie v domácnosti, odvolanie, dovolanie a mnoho ďalších.

Samotný návrh na rozvod sa presnejšie volá “Návrh na rozvod manželstva a úpravu práv a povinnosti k maloletým deťom”. Ten, kto podáva návrh, sa volá navrhovateľ alebo navrhovateľka.

Návrh na rozvod sa podáva na súd, rozvod sa obvykle koná tam, kde bolo vaše posledné spoločné bydlisko, ak má v obvode súdu stále trvalý pobyt aspoň jeden z vás. Je však úplne jedno, či ste žili vo vlastnom dome alebo byte, u rodičov jedného z vás alebo v podnájme.

Pod každé meno uvádzané v návrhu by sa mal uviesť dátum narodenia, trvalé bydlisko a aj doručovacia adresa. V prvom odseku popisujete kedy a kde ste sa zosobášili a kedy sa vám narodili deti. Druhý odsek by sa mal venovať tomu, ako ste spolu žili, teda aký bol priebeh a vývoj manželstva. A v nasledujúcich odsekoch popisujete kedy a prečo ste si prestali rozumieť, resp. čo sa stalo, že to viedlo k rozvodu. Tiež uveďte, ako ste sa dohodli na starostlivosti o deti a aj o ďalších krokoch (napríklad o bývaní) a ak ste sa nedohodli, uveďte dôvod. Návrh na rozvod by mal obsahovať opísanie skutočností, na základe ktorých sa domnievate, že manželstvo je vážne narušené a trvalo rozvrátené do takej miery, že už nemôže plniť svoju funkciu. Tam, kde je to potrebné, priložíte dôkazy, ktoré je vhodné očíslovať, aby sa v nich aj súd vedel ľahko orientovať. Ak potrebujete, aby bol niekto vypočutý, uveďte a označte to ako výsluch svedkov. Na záver návrhu napíšte tzv. petit, teda váš návrh, ako by mal súd rozhodnúť.

Je dôležité, aby ste vedeli, že aj keď sa jeden z vás rozvádzať nechce, neznamená to, že rozvod sa nebude konať. Zjednodušene povedané, na manželstvo je síce treba dvoch, no na rozvod stačí jeden. Súd však môže jednostranný návrh na rozvod riešiť omnoho dlhšie, no napokon aj tak rozhodne. Súd môže v priebehu trvania rozhodovania napríklad navrhnúť, aby ste najprv absolvovali niekoľko hodín párovej terapie, resp. poradenstva.

K návrhu na rozvod sa dokladá:

  • Sobášny list
  • Potvrdenie o príjme – posledné daňové priznanie, potvrdenie od zamestnávateľa, prípadne potvrdenie o výške dôchodku, ak ho poberáte, alebo o výške dávok a príspevkov (napríklad dávka v nezamestnanosti, opatrovateľský príspevok, rodičovský príspevok atď.)

V prípade ak máte deti a nepodarilo sa vám dohodnúť, tak aj :

  • Rodné listy deti (tie sa prikladajú aj v prípade, ak sa viete dohodnúť)
  • Návrh rodičovskej dohody (Rodičovská dohoda sa prikladá aj keď sa viete dohodnúť. Ak sa nedokážete dohodnúť na rodičovskej dohode, tak by ste mali uviesť aj dôvody, pre ktoré sa nepodarilo ju uzavrieť )
  • Úradné záznamy z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny
  • Rôzne správy od akreditovaných subjektov (napr. centier pre deti a rodiny, psychológov, atď.)
  • Správy zo škôl
  • Správy od lekárov a lekárok detí
  • Znalecké posudky
  • Svedecké výpovede
  • Elektronickú komunikáciu, ktorú ste si posielali, prepisy nahrávok
  • Trestné oznámenia

Ak nechcete chodiť na súd, môžete požiadať o to, aby sa pojednávalo vo vašej neprítomnosti s tým, že vás bude zastupovať advokát alebo advokátka. Súd však vášmu návrhu môže ale aj nemusí vyhovieť.

V súčasnosti, žiaľ, nie sú určené lehoty na súdne konanie na rozvod manželstva. Rovnako nie je stanovená lehota ani na to, kedy bude doručený návrh na rozvod vášmu manželovi, ak samotný návrh na rozvod podávate vy (pozn.: z praxe máme skúsenosť, že obvykle sa jedná o 1 až 2 mesiace). Váš manžel by mal mať následne možnosť sa k návrhu vyjadriť, no súd môže vás aj s manželom zavolať priamo na informatívne stretnutie rodičov. Tiež sa môžete stretnúť aj so situáciou, kedy vás zavolajú na informatívne stretnutie rodičov bez toho, aby vám bol doručený návrh na rozvod.

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

(Použitá literatúra: Dohodnime sa – Príručka férového rozvodu a života po ňom. Pre rodičov a pre ich deti. Ida Želinská. Jana H. Hoffstädter. 2023)