Dohľad a stalking

Mnoho mužov udržiava neustály alebo priebežný dohľad nad ženami a sledujú ich pri všetkom, čo robia. Pri nátlakovej kontrole patrí dohľad a sledovanie do kontinua s rôznymi taktikami monitorovania. Cieľom tejto taktiky je vyslať žene odkaz, že páchateľ je všemocný a všadeprítomný, a vynútiť si tak obmedzenia správania ženy buď priamo tým, že žena vie, že je sledovaná alebo odpočúvaná, alebo nepriamo tým, že muž získava informácie o jej správaní, ktoré môže neskôr použiť na jej reguláciu alebo zahanbenie. Ženy vystavené neustálemu alebo viditeľnému prenasledovaniu, monitorovaniu alebo kybernetickému prenasledovaniu sa izolujú od vonkajšej podpory a kontaktov, alebo výrazne obmedzujú svoje príchody a odchody; obmedzujú sa v tom, kde, ako a či vôbec pracujú alebo chodia do školy; čo hovoria susedom, priateľom, členom rodiny alebo cudzím ľuďom; s kým sa stretávajú a čo robia, keď sú sami.

Široká škála taktík, ktoré násilníci používajú na monitorovanie správania partnerky a zasahovanie do jej spoločenského alebo súkromného života, ďaleko presahuje rámec toho, čo v súčasnosti predpokladajú trestné zákony. Rozvoj fotografickej, video, sledovacej, sledovacej a informačnej technológie, ktorá je dostupná bežným ľuďom, ako aj v mnohých domácnostiach a na verejnosti, rýchlo dosahuje úroveň, keď treba predpokladať, že miesto pobytu, pohyb a vzťahy osoby možno „poznať“ bez jej vedomia a narušiť takmer kedykoľvek. Kým v roku 2000 bola žena, ktorý nahlásila prenasledovanie prostredníctvom videozáznamu, výnimkou medzi inými ženami, dnes je bežné, že ženy hlásia, že musia nosiť sledovacie zariadenia v aute a na sebe, že ich heslá a stránky sociálnych médií sú „otvorené“ a že sú pod neustálym dohľadom a k dispozícii na „kontrolu“. Muž ich tak môže skontrolovať, keď sú v práci, v posilňovni alebo počas prestávok. Existujú prípady, keď sa muži snažili o pokračovanie monitorovania a prenasledovania žien aj z väzenia.

„Digitálna nátlaková kontrola“, alebo ešte výstižnejšie podľa Evana Starka “technologicky uľahčená nátlaková kontrola” vytvára v ženách pocit pretrvávajúceho ohrozenia a všadeprítomnosti páchateľa, pretože prostredníctvom nej prekračuje akýkoľvek fyzický priestor medzi nimi a zasahuje do všetkých oblastí jej života.

Prenasledovanie, teda stalking, zbavuje súkromia všetky osoby, ktoré zasahuje tým, že monitoruje ich správanie, polohu, pohyb a kontakty, s cieľom zhromažďovať informácie bez ich vedomia. Stalking je najpragmatickejšou formou prenasledovania, obťažovania a dohľadu, používanou na zastrašovanie žien. Muži obmedzujú aktivity žien a ich kontakty s vonkajším svetom, izolujú ich, zastrašujú a trvajú na tom, že musia neustále vedieť, kde sa žena nachádzajú, s kým sú a čo robia.

Dnes je prenasledovanie trestným činom a obťažovanie je všeobecne uznávané ako aspekt týrania. Stalking v kontexte nátlakovej kontroly sa od trestného činu prenasledovania cudzími ľuďmi líši svojím začiatkom, páchateľom, rozsahom, cieľom, prostriedkami, trvaním, závažnosťou a následkom. V každom z týchto aspektov – najmä v dĺžke trvania, rozsahu a súvislosti s rizikom vraždy, je prenasledovanie zo strany partnera alebo bývalého partnera oveľa závažnejším trestným činom ako prenasledovanie zo strany cudzej osoby.

Stalking sa v mnohých krajinách nahlasuje častejšie ako iné násilie a oveľa väčší podiel páchateľov je stíhaný a ide do väzenia, hoci ich počet je stále relatívne malý. Takmer nikdy sa však nestíha v súvislosti s inými prvkami nátlakovej kontroly, pokiaľ sa pár nerozíde.

S rozvojom technológií a ich možností, rozšírili páchatelia pôvodné formy a taktiky násilia o ďalšie, ktoré im uľahčujú prenasledovať a monitorovať ženy v nebývalom rozsahu. Tak ako páchatelia rozšírili svoj repertoár tým, že do svojich taktík kontroly zahrnuli nové technológie, tak by aj trestné zákony mali zahrnúť kybernetické prenasledovanie a obťažovanie ako priťažujúce prvky väčšieho trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby alebo iných súvisiacich trestných činov.

* * *

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

 Zdroj:

Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.