Nátlak znamená použitie sily alebo hrozieb na vynútenie alebo potlačenie určitej reakcie. Okrem spôsobenia okamžitej bolesti, zranenia, strachu alebo smrti môže mať nátlak dlhodobé fyzické a psychologické dôsledky, ako aj vplyv na správanie ženy.
Účelom nátlaku najčastejšie je:
- Získanie a udržanie moci: Muž sa snaží prevziať kontrolu nad vzťahom a partnerkou, čím zvyšuje svoju vlastnú dominanciu a podriadenosť ženy.
- Udržanie závislosti: Nátlak môže viesť k tomu, že žena stratí pocit nezávislosti, čo môže posilniť moc muža vo vzťahu.
- Potlačenie nesúhlasu: Cieľom je potlačiť akékoľvek nesúhlasné názory alebo túžby ženy, aby sa nátlak vykonával chaoticky a bez odporu.
- Manipulácia s emóciami: Muž môže manipulovať s pocitmi partnerky, aby ju presvedčil o vlastnej požiadavke alebo presvedčení, aj keď to nie je v jej záujme.
Používanie nátlaku voči ženám v partnerských vzťahoch môže mať mnoho podôb. Muži môžu používať emocionálny nátlak, ako je zastrašovanie alebo vyvolávanie pocitu viny. Veľmi často tiež používajú ultimáta, ako napríklad „Buď urobíš to, čo chcem, alebo neuvidíš najbližší mesiac ani euro”, alebo „Musíš sa vzdať svojich priateľov, alebo nemôžeme pokračovať.”, čo je len ďalší spôsob, ktorým vyvíjajú tlak na ženy, aby splnili ich požiadavky.
Sexuálny nátlak
Nátlaková kontrola je najčastejším kontextom, v ktorom muži sexuálne napádajú a znásilňujú ženy. Znakom sexuálneho nátlaku pri nátlakovej kontrole je jeho frekvencia, trvanie a jeho výskyt v rámci vzorca správania, ktorého cieľom je znevážiť ženskosť, poprieť osobnosť ženy a kontrolovať reprodukciu.
Ako príklad môžeme spomenúť prípad, keď bol muž posadnutý kontrolou ženy a všetkého, čo robí. Nemohla ísť von s priateľkami, jej oblečenie bolo neustále pod drobnohľadom. Keď sa mu zdalo, že jej oblečenie je provokatívne a príliš odhaľujúce, prinútil ju, aby sa prezliekla. Mal ponižujúce poznámky o jej vzhľade a nútil ju prezliekať sa a obliecť sa podľa jeho podmienok. Bol to boj o moc. Chcel riadiť jej život. V jednu noc, keď sa ho bála, zamkla sa v spálni a on vyrazil dvere. Potom z nej strhol šaty a znásilnil ju. V tú noc sa niekoľkokrát pokúsila odísť, ale nemala šaty a on ju strážil.
Na rozdiel od obete znásilnenia cudzincom ide v takýchto prípadoch znásilnenia zo strany partnera / bývalého partnera alebo manžela skôr o súčasť mužovej snahy ovládnuť život ženy, než o samostatnú formu viktimizácie.
V rámci nátlakovej kontroly doslovné znásilnenia (ktoré uviedlo 34 % obetí) spadajú do kontinua, ktoré siaha od sexuálnych útokov (ktoré uviedlo 40 % obetí), análneho znásilnenia, pornografie (používanie a nútená účasť), „reprodukčného nátlaku“ (napr. nútené tehotenstvo a potrat), sexuálnych inšpekcií a iných foriem explicitne sexuálneho ponižovania až po „znásilnenie ako rutinu“, kde je pozadím strach vyvolaný terorom, ktorý žena zažíva.
Iná žena zažila znásilnenie zo strany manžela po tom, ako ju na večierku pobozkal na líce najlepší priateľ jej manžela. Keď ju príchode domov začal nútiť do sexuálnych aktivít a ona ho odmietla, vyzliekol ju a ona sa bránila. Vzal opasok, zviazal jej ruky za chrbtom a znásilnil ju za trest, že ju jeho priateľ pobozkal. Odvtedy sa mu už bála povedať nie. Znásilnenie sa častokrát deje ako formu trestu za žiarlivosť muža, ktorú vraj žena vyvolala, čo je model známy ako „znásilnenie ako pomsta“.
Muži tiež obviňujú a znevažujú ženy, že majú sex s inými mužmi, pričom to nemá žiaden základ v realite. Podozrievané a obviňované sú aj ženy, ktoré majú zákaz vychádzať von z bytu alebo domu. Napriek tomu muži tvrdia, že ich neochota mať s nimi sex, nie je spôsobená ich násilím, ale tým, že chcú iných mužov.
Nie všetky ženy sú násilne nútené poskytovať sex na požiadanie. Niektorí muži vyvíjajú nátlak na sex pasívnymi prostriedkami, ako je mlčanie alebo odmietanie náklonnosti. Zvyčajne sa mlčanie alebo odstup násilníka deje na pozadí rastúceho napätia a blížiaceho sa násilia. V realite to vyzerá tak, že keď ženy odmietnu sex na požiadanie, muži začnú trucovať, chodia stále zamračení, majú uštipačné poznámky a vyhrážajú sa. Ženy, ktoré už v minulosti partner znásilnil alebo sa o to pokúsil, ale aj ženy bez tejto skúsenosti, majú pocit, že žijú s „časovanou bombou“. Ďalšou bežnou nátlakovou taktikou je, že násilnícki muži sa vyhrážajú, že si nevezmú kondóm, čím vyvolávajú obavu žien z nechceného tehotenstva alebo pohlavnej choroby. Niektorí muži chcú tiež kontrolovať reprodukčné práva žien a používanie antikoncepcie. Ak ju žene zakážu a zistia, že ju napriek tomu tajne používa, fyzicky alebo inak ju napadnú.
Iní muži hovoria, že ich partnerka je „príliš čistá“ na to, aby mali pohlavný styk, kým sa nevezmú. To im však nebráni v tom, aby jej brali peniaze, obmedzovali jej pohyb a napádali ju. Oveľa častejší je však scenár, keď muži požadujú pravidelný styk aj po tom, čo sa pár rozíde alebo rozvedie. Na kontrolu toho, kedy, kde, ako a s kým má žena sexuálnu aktivitu, používajú všetky druhy trestov.
Kontrola sexu je priamo spojená s inými formami vynucovania poslušnosti a podriadenosti žien. V jednom prípade muž sám vypracoval jednostrannú „manželskú zmluvu“, ktorá sa volala „Zmluva o manželských očakávaniach“ a obsahovala zoznam mužových explicitných sexuálnych požiadaviek. Muž v nej žene napríklad ponúkal svoje „dni dobrého správania“, ak jeho manželka splní presné inštrukcie a jeho očakávania týkajúce sa sexu počas určitého obdobia. Išlo o inštrukcie ako napríklad análny sex, za ktorý mala žena “dostať” 7 dní jeho dobrého správania alebo 3 dni za styk. V “Zmluve” sa tiež uvádzalo, ako sa má žena pripraviť na sex, spolu s takými bizarnými pravidlami ako „budeš sa holiť každý tretí deň“ a „budeš nahá do 20 minút, keď budú deti v posteli.„ To, do akých mikroskopických detailov sú tieto “Zmluvy” alebo “Domáce pravidlá” a požiadavky stanovené, je pre ostatných ľudí nepochopiteľné, hovorí však veľa o tom, ako vyzerá nátlaková kontrola v reálnom živote žien.
Ako opíšeme v nasledujúcom blogu tu, (Prelink na blog: 21. Kontrola) muži vypracúvajú pre ženy rôzne – často až absurdne detailné “Zoznamy” a “Domáce pravidlá pre všetky ďalšie oblasti ich života, podľa ktorých sa ženy musia bezvýhradne riadiť.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
- Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.
- Anne Rees, Roxanne Agnew-Davies, Michael Barkham. 2006. “Outcomes for Women Escaping Domestic Violence at Refuge,” Paper presented at Society for Psychotherapy Research Annual Conference (Edinburgh, June 2006)