Pri násilí je typické, že ak sú napadnutia a psychické útoky niekedy predvídateľné, tak ich zámienky sa neustále menia a odrážajú zmeny nálad páchateľa a jeho protichodné požiadavky. V realite to vyzerá tak, že muž ženu napadne preto, že minula peniaze na nákup, ale že zároveň nekúpila presne to, čo si on predstavoval (ale nepovedal jej); že sa s ním chce žena rozprávať, keď má on zlú náladu, alebo naopak, že sa s ním vtedy nerozpráva. Zámienky a spúšťače násilia mužov pri nátlakovej kontrole sú rovnako rozmanité ako jej taktiky.
Rozporuplné a meniace sa príležitosti, ktoré muži využívajú na násilie, zanechávajú v mnohých ženách pocit, že čokoľvek, čo povedia alebo urobia, môže viesť k násiliu a že to, čo povedia, nie je nikdy vypočuté. Reakciou žien na tieto pocity je, že sa môžu pokúsiť vyrovnať so stavom chronickej prítomnosti rizika tým, že hľadajú alternatívne spôsoby, ako sa cítiť pod svojou kontrolou – napríklad tým, že sa rozprávajú samy so sebou.
Prakticky každý násilník verí, že jeho partnerka nejakým spôsobom zlyhala alebo ho zradila. Keď sa ho na to opýtate, prednesie litánie sťažností na zlyhania ženy. Vyjadruje tým niečo, čo si bolestne uvedomuje aj žena – že konvenčné rolové správanie nespĺňa jej potreby a súčasne že jej správanie je v rozpore s jeho očakávaniami a presvedčením, ako by sa ženy mali správať.
Násilie a žiarlivosť
Nevera je jedným z najčastejším dôvodov, ktorým sa ospravedlňuje násilie, čiastočne preto, že je to jeden z mála dôvodov na násilie na partnerovi, ktorý je stále široko podporovaný. O tom, že sa jedná o skutočne rozšírenú zámienku na násilie, svedčí napríklad aj anglická štúdia, podľa ktorej 68 % násilných mužov obviňovalo svoje manželky/partnerky z nevery a to často alebo neustále.
Žiarlivosť mužov je tiež často dôvodom zastrašovania, izolácie a kontroly, ako aj fyzického násilia. Muži – kontrolóri skúmajú alebo inak kontrolujú spodnú bielizeň svojej partnerky; počúvajú záznamníky; hľadajú milencov v dome; zamykajú ženy doma; nahrávajú ich rozhovory (alebo k tomu zmanipulujú ich deti); čítajú ich denníky; roztrhajú ich oblečenie, aby nemohli vyjsť von, alebo ho vyhodia z okna; vytrhávajú telefóny; merajú raňajkové cereálie, aby zistili, či z nich niečo nezjedli iní muži, ktorí tam podľa nich boli; nútia ženy hlásiť sa, keď prídu domov alebo keď odchádzajú; schovávajú sa pod posteľami, v skrinkách alebo na stromoch pred domom; monitorujú dom sledovacími kamerami; ležia na ženách celé hodiny, aby im zabránili vyjsť von; prenasledujú ich; trvajú na tom, aby ich neustále sprevádzali; nútia ženy, aby zaujali kompromitujúcu pózu (napríklad aby sa zohli cez stoličku alebo stôl), zatiaľ čo muž skúma „dôkazy“ ich nevery. Výpočet spôsobov kontroly mužov v súvislosti s pocitom, že niekto siaha na ich majetok, by bol nekonečný a už len absurdnejší. Museli by sme hovoriť o bizarnostiach ako pravidelné nočné výsluchy žien o ich kontaktoch s každým jedným mužom počas dňa – vrátane kuriéra, lekárnika alebo suseda, a následné prisahanie na kríž alebo na mŕtvych rodičov že s nimi žena nič nemala, atď.
Tento vlastnícky “záujem” mužov o ženy dáva ich žiarlivosti jedinečnú morbídnu alebo sadistickú kvalitu. Vnímaná zrada je dôsledkom procesu, ktorý tomu predchádzal a v ktorom muž premenil ženu na imaginárny majetok alebo vec, a tým ju depersonalizoval, teda prestal vnímať ako ľudskú bytosť s vlastnou identitou a vôľou.
Ženy sa prispôsobujú partnerovej žiarlivosti tým, že prerušujú staré priateľstvá a obmedzujú svoje spoločenské aktivity. Aby partnera upokojili, dokázali mu svoju vernosť a predišli ďalšiemu násiliu, nátlaku a kontrole, odídu zo školy, prestanú sa stretávať s priateľmi alebo rodinou a po práci sa vracajú rovno domov, čo zvyšuje ich pocit izolácie. Ženy, ktoré si nájdu priateľa, zároveň často využívajú aféry alebo tajné priateľstvá ako súčasť svojej bezpečnostnej zóny.
* * *
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911417778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.
Zdroj:
- Evan Stark. 2023. ”Coercive Control: How men entrap women in personal life”. Oxford University Press, 2nd edition, 648 p.
- Anne Rees, Roxanne Agnew-Davies, Michael Barkham. 2006. “Outcomes for Women Escaping Domestic Violence at Refuge,” Paper presented at Society for Psychotherapy Research Annual Conference (Edinburgh, June 2006)