Proces zmeny násilného správania

Mnoho žien, ktoré sú v násilných vzťahoch dúfa, že ich násilný partner či manžel sa zmenia. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo by sa muselo stať ak by sa partner/manžel zmenil. Proces zmeny násilného správania je komplexný a vyžaduje dlhodobú a systematickú prácu muža na viacerých úrovniach – psychickej, emocionálnej a sociálnej. Zmena násilného správania nie je okamžitý proces a zahŕňa prekonanie mnohých prekážok, ako sú negatívne postoje, zlé návyky, emocionálne bloky, ako aj odmietanie zodpovednosti za svoje činy. Tento proces však môže byť úspešný, ak sa k nemu pristupuje systematicky a s podporou odborníkov.

Prvou výzvou v prípade násilného a zneužívajúceho muža je motivovať ho, aby na sebe pracoval, pretože sa pripútava k mnohým odmenám, ktoré mu kontrolné a zastrašujúce správanie dáva. Často je veľmi neochotný urobiť významné zmeny v jeho spôsobe fungovania vo vzťahu. Túto neochotu žena nedokáže prekonať jemným presviedčaním, prosbami alebo dohováraním. Žiaľ, takýto prístup nebýva úspešný. Počiatočný impulz k zmene je vždy skôr vonkajší než vlastný.

KROKY POTREBNÉ NA ZMENU:

  1. Priznanie si násilného správania voči súčasnej partnerke / manželke ako aj voči predošlým partnerkám / manželkám. Násilník by mal prestať s popieraním a minimalizovaním jeho násilného správania. Zmena sa nemôže udiať, ak bude svoje násilné správanie skrývať tak pred ostatnými, ako aj pred sebou
  2. Uznanie, že násilie zneužívanie bolo zlé. Je potrebné identifikovať všetky možné ospravedlnenia, ktoré používal, vrátane obviňovania partnerky / manželky za jeho násilné správanie, tak aby nedošlo k sebaobhajobe.
  3. Dôležité je uvedomiť si, že násilné správanie je voľbou, nie stratou kontroly – násilník si vyberá, ako ďaleko nechá zájsť  vlastné násilné správanie.
  4. Nemenej dôležitým krokom je, aby si muž uvedomil, aké následky malo jeho zneužívajúce správanie voči vám a deťom, je potrebné hovoriť nielen o krátkodobých dôsledkoch ale aj dlhodobých, vrátane strachu, straty dôvery, hnevu, straty slobody. Toto uvedomenie by malo prísť bez toho, aby sa sám začal ľutovať a hovoril, aké to bolo pre neho ťažké.
  5. Rovnako dôležité je, aby dokázal identifikovať svoje základné presvedčenia a hodnoty, ktoré boli hnacím motorom tohto správania, napríklad to, že sa považuje za oprávneného na neustálu pozornosť zo strany ženy, že sa na vás pozerá zvrchu ako na menejcennú alebo že verí, že muži nie sú zodpovední za svoje konanie, keď sú  „vyprovokovaní“ partnerkou/ manželkou.
  6. Rozvíjanie rešpektujúceho správania a postojov, ktoré by nahradili násilné a zneužívajúce. Napríklad by vás mal začať počúvať vás počas rozhovorov a uznať, že aj on nesie zodpovednosť za domácnosť a starostlivosť o deti, a tým podporiť vašu nezávislosť. Mal by uznať, že aj vy máte práva a tie sú rovnocenné s tými jeho.
  7.  Musí uznať, že má mentálne návyky, ktoré spočívajú v tom, že sa sústreďuje na svoje výčitky voči vám, zveličuje ich a zameriava sa na vaše slabé miesta, namiestoho toho, aby vás začal oceňovať a venovať pozornosť vašim silným stránkam a schopnostiam.
  8. Odstránenie škôd, ktoré spôsobil svojím správaním. Prestať vnímať a určovať  svoje potreby ako prioritu, ale myslieť na vaše potreby a potreby vašich detí.
  9. Nemal by si klásť žiadne podmienky za jeho možné zlepšenie násilného správania- napríklad, že vám nebude nadávať, ak na neho zvýšite hlas. Alebo     “ vydržal som päť mesiacov, nemôžeš teraz očakávať, že budem dokonalý”. Akoby si našetril plusové body za to, že pracuje na svojej zmene a tieto plusové body si môže míňať na občasné urážky či ponižovanie.
  10. Proces zmeny násilného a zneužívajúceho správania bude pravdepodobne celoživotný proces. Nemôže tvrdiť, že “ ja som sa zmenil, ale ty nie.“ Musí sa zmieriť s tým, že pravdepodobne bude musieť na svojich problémoch pracovať natrvalo a že následky, ktoré spôsobil jeho správaním, môže pociťovať ešte dlhší čas. Pre úspešnú zmenu je nevyhnutné, aby agresor čelil dôsledkom svojho správania. Môže ísť o právne dôsledky, stratu vzťahu alebo osobnú hanbu. Rešpektovanie týchto dôsledkov môže mužovi slúžiť ako motivácia na zmenu a môže pomôcť zabezpečiť, aby sa nevrátil k násilným vzorcom správania.

Mnoho žien dúfa, že ak urobia to alebo ono, budú sa pokúšať meniť svoje správanie tak, ako si to vyžaduje ich násilný partner / manžel, tak sa jeho násilné správanie zmení. Viera v zmenu je v každom z nás, no keď ste si prečítali, čím všetkým by mal prejsť váš partner či manžel, myslíte si, že by toto bol ochotný spraviť?

Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém násilia, stalkingu alebo kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 (Po – Pia 9.00 – 16.00) alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu druhú webovú stránku www.vykroctedobezpecia.sk.

Spracované podľa : Lundy Bancroft. 2003. Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men