„Ja som veľmi vďačná za kurz, naučila som sa povedať nie, neísť do červenej zóny a nemať za to výčitky. Priznám sa, že zo začiatku mi to prišlo také divné, keď ste stále hovorili o tom ako je dôležité sa cítiť bezpečne a pýtali sa nás na všetko. Či to môžete alebo či je to pre nás ok, sa o niečom rozprávať, niečo skúšať a pod. A som rada, že som sa naučila, že cítiť sa bezpečne je také dôležité. Otvorilo mi to nový pohľad a som rada. Donedávna som nevedela odísť, keď mi bolo niečo nepríjemne“.
Spätná väzba jednej z účastníčok kurzu
Kultúrny kontext, v ktorom žijeme, v značnej miere určuje možnosti sebavyjadrenia žien a dievčat. Výchova povzbudzuje a odmeňuje ženy a dievčatá za to, že sú milé, prispôsobivé, príjemné, jemné a tiché napriek tomu, že v mnohých kontextoch im tieto vlastnosti nie sú vôbec užitočné. Ženy sú tak často nepriamo naučené vzdávať sa svojej sily, cieľov a snov, nedávať najavo svoj názor, čo obmedzuje ich možnosti prejaviť sa
a účinne sa chrániť.
Empowerment self defence – ESD bola vyvinutá ženami pre ženy, aby poskytla širokú škálu zručností, ktoré riešia rôzne tipy násilia namiereného voči ním. Kurzy sa zameriavajú na nácvik rýchlych reakcií na rôzne rizikové situácie vrátane porušovania osobných hraníc. Ide o systém prevencie násilia, ktorý učí jednotlivcov, ako prerušiť násilie počúvaním svojej intuície, posudzovaním svojich možností, presadzovaním hraníc a používaním stratégií deeskalácie. ESD poskytuje nástroje pre celý rad psychických, verbálnych a fyzických reakcií.
V novembri 2023 sme vďaka finančnej podpore z Nórskeho finančného mechanizmu mohli vytvoriť priestor pre ďalšie aktivity pre ženy, ktoré podporia ich vnútorné sily a pomôžu im ako reagovať na rôzne rizikové situácie. Vytvorili sme najskôr dve skupiny, na ktorých sa zúčastnilo 17 žien. Neskôr v roku 2024 sme otvorili ďalšie dve skupiny a v októbri vďaka Dotácii z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny sme realizovali 3 kurzy povzbudzujúcej sebaobrany pre ženy. Celkovo kurzy Povzbudzujúcej sebaobrany absolvovalo 57 žien.
Pre mnohé ženy môže byť absolvovanie kurzu ekonomicky nedostupné vzhľadom na možnosť, že zažívajú ekonomické násilie alebo sú finančne závislé na násilnom partnerovi/manželovi. Do skupín sa tak mohli prihlásiť ženy, ktoré zažili/zažívajú akúkoľvek formu partnerského násilia, vrátane fyzického násilia, psychického násilia, sexuálneho násilia a iných foriem násilia, alebo zažili/zažívajú násilie zo strany inej osoby, napríklad priateľa, známeho, kolegu, či rodinného príslušníka alebo aj neznámej osoby, vrátane napríklad prenasledovania, kyberstalkingu, sexuálneho obťažovania, znásilnenia alebo sexuálneho zneužívania v detstve či sa stali inak obeťou rodovo podmieneného násilia.
Metódy vyučovania sú založené na základe pozitívneho učenia, kladie sa dôraz na prepojenie sa s vnútornými silami a podporuje možnosti bezpečnejšieho života, namiesto toho, ktorý je založený na obmedzovaní osobnej slobody a strachu. Hodiny sú prispôsobiteľné každej vekovej kategórií a nevyžadujú žiadne predošlé skúsenosti
s bojovými umeniami.
Na kurzoch povzbudzujúcej sebaobrany vytvárame priestor, aby sa ženy cítili podporované, v bezpečí a naučili sa ako sa brániť. Na hodinách sa študentstvo učí ako reagovať na rôzne tipy násilia, ktoré podľa rôznych štúdií práve páchajú osoby, ktorých poznáme – či už v partnerskom vzťahu, na pracovisku alebo v rodine. Snažíme sa búrať rôzne mýty, ktoré sú spojené so sexuálnym násilím ale aj celkovo s rodovo podmieneným násilím. Venujeme sa aj prirodzeným reakciám mozgu na zvýšené nebezpečenstvo ako je napríklad zamrznutie. Hodiny sa zameriavajú na kombináciu fyzickej, verbálnej a emocionálnej sebaobrany. K študentstvu pristupujeme s rešpektom. Na hodinách, ktoré sú určené výlučne ženám a dievčatám sú techniky prispôsobené ženskému telu a jeho silným stránkam, aby vedeli využiť to čo je silné v ich tele proti slabým miestam útočníka.
ESD poskytuje možnosti nehovoríme, čo má robiť a čo nie, ponúkame súbor možností a je na každom z nás, ktorú techniku využije. Vychádza z trauma informovaného súhlasu a inštruktorstvo si uvedomuje dopady traumy, snažia sa rozpoznať príznaky a symptómy traumy u študentstva a nespôsobovať retraumatizáciu. Účelom vyučovania na základe tohto princípu je vytvárať študentstvu pocity emocionálneho a fyzického bezpečia, preto inštruktorstvo vychádza zo štandardov, ktoré boli stanovené pri ich výcviku a každá hodina vychádza aj z tohto princípu.
Centrálnymi témami ESD je 5 princípov sebaobrany, ktoré boli vyvinuté počas viacerých rokov niekoľkými inštruktorkami po celom svete. Sú nimi : MYSLI, ZAKRIČ, ODÍĎ, BOJUJ a ZDIEĽAJ. Každý z týchto princípov si postupne vysvetľujeme na hodinách a študentstvo si osvojuje rôzne techniky, ktoré sú spojené s jednotlivými princípmi.
Na základe výskumu i skúseností z praxe vieme, že dopad prežitého násilia rôznym spôsobom negatívne ovplyvňuje kvalitu života žien, ako aj ich bežné fungovanie, vrátane riešenia svojej situácie súvisiacej s násilím. Mnohé ženy so skúsenosťou s násilím zažívajú symptómy ako napr. posttraumatická stresová porucha (PTSP), úzkosť, depresia, problémy so spánkom a iné závažné ťažkosti. Tieto symptómy zasahujú do ich schopnosti sústrediť sa, vykonávať prácu a do ich pocitu bezpečia. Narúšajú ich vzťahy s druhými ľuďmi a ich schopnosť dôverovať im. Zasiahnutá býva tiež sebadôvera žien, dochádza k sociálnemu stiahnutiu sa a mnohé ženy a dievčatá zažívajú zdravotné komplikácie, ktoré im v najzávažnejších prípadoch bránia postarať sa o seba a svoje deti a viesť samostatný a kvalitný život. Zažité násilie tak opätovne viktimizuje a diskriminuje ženy ďalej, napr. tým ako obmedzuje možnosti a príležitosti, ktoré sú im k dispozícii.
Ženy, ktoré sa zúčastnili skupín Povzbudzujúcej sebaobrany pomenovali, že sa cítili bezpečne a sebavedomejšie. Skupinový spôsob výučby poskytuje viacero výhod, najmä zdieľanie skúseností a zážitkov, veľmi často pozitívnych, z ktorých čerpáme pri rolových hrách a diskusiách. Osobné príbehy nám ukazujú, že každá z nás sa stretla a vysporiadala s množstvom nepríjemných situácií a v každom prípade fungoval iný typ obrany.
Skupiny boli vedené dvoma certifikovanými lektorkami, pričom jedna z nich je zároveň aj sociálnou poradkyňou ALEJ poradenského centra . Lektorky absolvovali inštruktorský výcvik ESD a IMPACT, ktoré sú súčasťou ESD Global Europe a majú odbornú prípravu v „trauma informed“ prístupe. Skupiny boli vedené s dôrazom na profesionalitu a citlivý a rešpektujúci prístup, so zameraním na podporu vnútorných zdrojov klientok a ich celkové posilnenie. Ide aj o spoluprácu medzi ZA SEBA o.z. a ALEJ poradenské centrum.